Press

From Turkish Press

BASINDAN HABERLER

GAZETE EGE 5 Ağustos Cumartesi 1999

ÇEŞME’DE ROMANTİK BİR MEKAN VE “NEW ART” BİR RESİM SERGİSİ
Çeşme Dalyanköy’de , koya bakan bir tepenin sırtında antik bir mekan. Adı L’Apero. Belçikalı ve çok tatlı bir hanım olan Catherine nin evi, aynı zamanda cafe olarak işletiyor. Bahce duvarlarını sınırlıyan demir parmaklıkların arkasında çok özgün bir yapı. Binanin önünde küçük bir teras. Aşağıya baktığınızda balıkçı restoranlari görüyorsunuz ve güneş koyda yatan teknelerin üstünü bir tül perde gibi örtmüş. Peyzan rustik tarzda döşenmiş köşeler. Daha kapıdan girince altmışlı yılların Dean Martin’i, Nat King Cole’u, Elvis Prestley’i kulaklarınızı dolduruyor. Hit olmuş birbirinden güzel müzikler.
İçkinizi yudumlarken sağa sola bakıyorsunuz. Birbirinden güzel tablolar. New Art’ın peysaj, portre yapıtlarından oluşan bir sergi. Resimlerde pastel renkler hakim. Işık ve kenar çizgileri, eskizler tuvale dökülmüş. Yapıtların yaratıcısı Amerikalı bir ressam. Adı Neal Lange. İzmir’in tanınmış iş adamlarından Tekin Çullu’nun kızı Gaye ile evli. Bir yıla yakın Türkiye’de. İstanbul ve İzmir’deki resim galerilerinde sergiler açmış, “fonksiyonel sanat” olarak nitelendirdiği seperatör parçalar, ilk kez ülkemizde teşhir ediliyor. İç mekanlarda değişik fonksiyonlarda kullanılan bu yapıtlar Ege ada evleri ve Amsterdam evlerinin maketleri… Gazetelik, mektupluk, çiçeklik, ve sehpa olarak kullanılıyor.
Karanlık bastırınca masaların üstündeki toprak şamdanların mum ışığı, etrafı dahada romantikleştirdi.
Uzun boylu, beyaz tenli oldukça yakışıklı Neal Lange. Birlikteliğimiz sona ererken, salondan gelen müzik, beni alıp uzaklara götürdü. “volare-volare…”.Düşlerimde bu genç ressamın yanında gökyüzünün derinliklerine uçtum gibi geldi bir an… Tekrar buluşmak üzere ayrıldık…
Sanatçı NECDET KARAR
YENİ ASIR 5 Haziran Cumartesi 1999

NEAL’IN AŞKI
Neal bir aşık..Neal Lange bir Amerikalı ressam…İzmirde yaşıyor..Gaye ile evli.. Dünya tatlısı bir çiftten bahsediyorum ve Neal’in cosku sanat galerisindeki sergisini geziyorum. Neal eşine ve sanatına aşık.. Hani bizim Anadolu’nun ermiş aşıkları, ozanları vardır, hani Yunus Emre gibi..Dervis tadında evliya yürekli.. İşte Neal öyle bir insan.. Bakın kendi hislerini nasıl dile getiriyor. “Türkiyedeki bu ilk sergimde sonsuz mutluluk içindeyim. Kendimden sonra eserlerimin yasamasını istiyorum. Şehirler, eski mimari, şehir dokuları, caz müziği, insan portreleri ve özellikle kadınlar ilgi alanıma giriyor. Doğa beni her zaman heyecanlandırıyor. Tanrının yarattığı en güzel sey olan kadını ve onun güzelliğini görüyorum ve kadının gücünü büyüleyici buluyorum. Resimlerimde kadını, onun doğal güzelliklerini yansıtmak beni mutlu kılıyor.”

Neal’in sergisini gezerken öyle güzel duygular yaşadım ki.. Sıcacık bir sanat çevresinin ve aile yakınlarının kucakladığı Neal, hem heyecanlı hemde soğukkanlıydı.. Maviş gözleri aşk parıltıları saçıyordu… Eşi Gaye’ninde simsiyah gözleri aşkı anlatıyordu.. Birbirlerine baktıklari zaman aşk şiirleşiyordu. Çocuksu, yardımsever,sanat becerisi yüksek,renkli çiçeklere, Çeşme ye bayılan Neal, İzmir’e geldiğinden beri onu tanıyan herkezin hemen sevdiği üstün bir kişilik sergiledi, yüreğimizi kazandı, onu çok sevdik.
Sergisini gezerken sözünü ettiği “kadını” çok iyi izledim. Kimi zaman sigara içerken yüzünü gösteren, kimi zaman kent dokuları içinde hayalet olarak yaşıyan, kimi zaman çıplak olarak kesik gövdeli veya kesik başlı olarak içimizi titreten bu kadın aşık Neal’in büyük aşkı olarak tuvallerinde akıp gitmekte.. Beyaz kumsaldan, turkuaz okyanusa, oradan mavi gökyüzüne doğru yürüyen melez kız tablosundaki gibi…

Yazar YAŞAR AKSOY

YENİ ASIR 26 Kasım ,Pazar, 2000

‘CAZ’IN RESMİNİ YAPIYOR
Caz müziğine büyük ilgi duyan Neal Lange, resimlerinde cazı anlatıyor. İzmir Sanat Merkezi’nde sergi açan Lange ” Bu sergiyi daha önce İstanbul Caz Günleri için Asmalı mescit Sanat Galerisinde açmıştım. Büyük ilgi gördü. İzmirli sanat severlerin israrı üzerine burada tekrarlıyorum.” dedi. Bu yıl dört sergi açtığını ifade eden Lange, bu sergiyi başka illerde de açmak istediğini kaydetti. Geniş bir izleyici kitlesinin iştirak ettigi Caz resimleri sergisinin acılış kokteylinde İzmirli Piyanist Necdet Karar da caz besteleri yorumladı . Müziğin eşliğinde resimleri seyreden izleyiciler hayranlıklarını dile getirdiler. 9 Aralık’a kadar açık kalacak sergiyi mutlaka ziyeret etmenizi tavsiye ederim.
Yazar İSMAİL GÖKMEN